Як зробити рекламний буклет магазину? Основні моменти
По суті, це аркуш формату А4 (буклет А4), складений в 3 частини, в якому описано вашу пропозицію. Звичайно, можна замовити друк поліграфії. Але можна віддрукувати і на звичайному принтері. Головне – текст!
Не варто друкувати багато примірників. Це стосується не тільки буклетів, а й взагалі всієї друкованої продукції. Тому що спочатку можливі якісь помилки.
Спочатку зробіть пробну партію. Протестуйте, заміряйте відгук. Якщо результат вас влаштовує, варто збільшити тираж. Якщо немає, знайдіть недоліки, змініть опис, поміняйте заголовки, пограйте зі словами.
Протестуйте на невеликої партії, спробуйте, а потім можете збільшити тираж. Потрібно тестувати всі способи і дивитися, який відгук від кожної пропозиції: скільки людей зателефонувало, скільки прийшло в магазин, скільки зайшло на сайт. Це потрібно для того, щоб оцінювати ефективність реклами.
Важливі елементи буклету, який продає
Заголовок, що зачіпає
Найважливіша частина буклету – заголовок, який зачіпає, привертає увагу. Клієнт повинен по одному тільки заголовку розуміти, що він отримає в результаті, він повинен бачити конкретний результат. Може бути, заголовок, який привертає увагу для подальшого читання вашої реклами.
Вдалий заголовок – це 80% успіху. Поставтеся серйозно до цього моменту. Подивіться, як пишуться заголовки в жовтій пресі або подивіться в хороших продаючих текстах з описом інфопродуктів і моделюйте.
Ось список найбільш вдалих заголовків, які ви можете використовувати. Беріть той, який підходить під ваш магазин, моделюйте, дописуйте відсутні слова:
Знайдений новий спосіб …
Що приховують від вас …
Найдорожчий … Чому його купують?
Ви занадто зайняті, щоб дізнатися, як заощадити час/гроші на..
Ми шукаємо людей, які хочуть …
Ви ніколи не зможете … поки не зробите …
Чому люди купують наші …, вся справа в …
Ви можете зробити … без допомоги … і заощадити …
Скоротіть свої витрати – це стало можливим завдяки …
Уявіть собі … своєї мрії. У нас є досвід впровадження саме таких рішень …
Досить думати, де взяти гроші на … Є просте рішення …
Робіть замовлення, не виходячи з дому, і економте до … з кожним замовленням …
Приголомшливий секрет для тих, хто вже ні в що не вірить …
Емоційність тексту
Більшість покупок відбувається на емоціях. Це доведено. Зробіть текст буклету емоційним. В кінці можна ще раз розповісти про результати застосування вашого продукту, товару або послуги.
Користь або вигода вашої пропозиції
Що саме отримає ваш клієнт в результаті замовлення або купівлі вашого товару? Про це пишуть далеко не всі, але хороший буклет повинен бути клієнторієнтована. Найчастіше, пропозиція звучить наступним чином:
Ми така-то компанія. Пропонуємо такі-то товари/послуги. Купуйте у нас. Ми на ринку 10 років.
Людина не розуміє, що конкретно він отримає, яка йому вигода від придбання такого товару …
Чому ваш продукт допоможе вирішити проблему?
Поясніть клієнту, чому саме ваш магазин допоможе вирішити його проблему. І далі по пунктах перерахуйте всі переваги товару, послуги, магазину.
Заклик до дії
У самому кінці, на останній сторінці напишіть заклик до дії. Напишіть, що саме повинна зробити людина, щоб отримати ваш продукт: «Зателефонуйте за таким-то номером», «Відправте смс», і т.д. Багато нехтують цим елементом і в результаті недоотримують клієнтів.
Сподіваюся, тепер ви знаєте, як зробити рекламний буклет. Надихайтеся, моделюйте, керуйтеся правилами – щоб ваша реклама чіпляла клієнтів і викликала заздрість у конкурентів.
Якщо вам потрібні покупці, ви хочете попрацювати над рекламою, зробити її максимально ефективною – телефонуйте: (098)294-93-02 або (093)321-93-07.
з повагою, менеджер Катерина
ТзОВ “Компанія Арбалет”